Zakup biokominka na co zwrócić uwagę?

W dobrym stylu – informacje i porady  » Dom »  Zakup biokominka na co zwrócić uwagę?
0 Comments

Kominek do mieszkania – na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Zalety i defekty biokominków

Posiadanie w domu kominka to mrzonka wielu osób. Nie tylko może umilać on lodowate, zimowe wieczory, lecz również stanowić ciekawy dodatek wystroju mieszkania. Wygoda oraz funkcjonalność tego rodzaju urządzeń spowodowała, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Szczególnie osoby, jakie mieszkają w blokach, decydują się na biokominki, ponieważ mają niezwykłą łatwość zabudowy i mogą dawać wystarczającą ilość ciepła. Ekologiczne biokominki to jedne z nadzwyczaj nowoczesnych wynalazków. Ich zasilanie to paliwo, jakie zdecydowanie przewyższa drewno oraz brykiet, jakie wywołują niszczenie jakości powietrza i mocne zatruwanie atmosfery. Na domiar tego biokominki dają większy i ładniejszy płomień aniżeli sztampowe kominki elektryczne.

Ustawy prawne dotyczące kominków – czy takie istnieją?

Regulacje prawne dotyczące posiadania urządzenia rodzaju kominek w mieszkaniu są bardzo rygorystyczne. Przepisy ustalane są przez Ministra Infrastruktury i regulują takie kwestie jak: wentylowanie mieszkania, dopasowanie kominka do kubatury, posiadanie trafnych przewodów kominowych oraz regulacja dopływu powietrza do paleniska. Pragnąc zainstalować standardowy kominek w mieszkaniu w bloku, należy również posiadać zgodę wspólnoty mieszkaniowe, co na dodatek może utrudniać proces. Warto wobec tego inwestować w łatwiejsze rozwiązania, jakimi są biokominki.

Jakie wyróżniamy rodzaje biokominków?

Na rynku wolno odnaleźć dużo różnych typów biokominków. Newralgicznym kryterium podziału biokominków jest sposób ich montażu oraz użytkowanie. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżniamy:

  • biokominki wolnostojące,
  • biokominki wiszące,
  • biokominki narożne,
  • biokominki stołowe,

Wkłady kominkowe – zredukowane tylko do paleniska, co umożliwia stworzenie własnej koncepcji

Co przyciągające biokominki mają wybitnie spektakularny wygląd oraz sprawdzą się zarówno w bardzo luksusowych wnętrzach, jak oraz klasycznych. Ich uniwersalizm pozwala nasycać się kominkiem przez każdego niezależnie od gustu.

Wkłady kominkowe oraz kominki do domu, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie kominka

Przy zakupie kominka warto zwrócić szczególną uwagę w głównej mierze na takie aspekty jak wielkość mieszkania oraz jego rozkład. Jeśli mieszkanie lub dom, w którym chcemy zainstalować biokominek, jest mniejszy to zaleca się kupowanie modeli narożnych lub też wiszących, jakie specjalizują mniej miejsca. Mając już kominek, należy skrupulatnie prześledzić rynek biopaliw, które będą pełnić rolę wkładu. Żelowe i płynne paliwa to dwa newralgiczne rodzaje, jakie można odnaleźć na rynku. Co poniektórzy użytkownicy decydują się też zmieszać biopaliwo z niedużymi ilościami olejków eterycznych, jakie wypełnią mieszkanie subtelnym oraz rozkosznym zapachem. Wkłady do biopaliw są niestety dość drogie – jeden litr to koszt ok. 12 zł i starcza on tylko na ok. 5 godzin.

Co jest zdrowsze – palenie w domu kominkiem ekologicznym, a piecem elektrycznym?

Biokominki mają zdecydowanie więcej zalet aniżeli tradycyjne kominki elektryczne czy też zasilane innymi surowcami. Pierwszą zaletą, jaką warto przytoczyć, jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery – 5 godzin pracy biokominka wytworzy tyle dwutlenku węgla ile trójkę dojrzałych ludzi przez jednoczesne wydychanie powietrza. Co więcej do zabudowy biokominka nie jest potrzebne spełnianie surowych wymagań oraz budowa wentylacji, kominów lub szybów wentylacyjnych, jak to jest w przypadku innych pieców. Wspaniały design biokominków również jest wart uwagi – wolno przystosować go do każdego rodzaju wnętrza obojętnie od gustu. Niestety biokominki posiadają również kilka wad, o jakich należy wspomnieć. Biopaliwo jest jednym z droższych surowców ze względu na swój skomplikowany skład i sposób tworzenia. Zdecydowanie ta inwestycja wyniesie sporo. Aspekt, który należy zaakcentować to też małe ciepło jakie wytwarzają biokominki – nie mogą być one jedynym źródłem ogrzewania domu. Żeby nie przebywać cały czas w oparach biopaliwa, pomieszczenie, w którym znajduje się biokominek, musi być regularnie wietrzone.

Kratki kominkowe do biokominków ?

Kratki kominkowe do biokominków z reguły nie są potrzebne. Jednakże, jeśli planujesz zbudować kominek murowany i włożyć do niego Biokominek to warto rozważyć założenie kratki kominkowej. Kratka kominkowa do biokominka spełnia to samą funkcję co w kominku. Rozprowadza ciepło po pomieszczeniu. Montaż kratki kominkowej jest dość prosty, wystarczy wmontować ją w ścianę kominka. Rozmiary kratki kominkowej są różne. Np popularna kratka kominkowa o wymiarach 22×37 idealnie nadaje się do dużych otworów wlotu powietrza. Możesz wybrać taką kratkę kominkową 22×37 bez żaluzji .Jeśli potrzebujesz jeszcze większej kratki kominkowej to dostępna jest wersja kratki kominkowej o wymiarach 22×45 dostępna również w wersji z żaluzją.