Montaż basenu w ogrodzie i oddanie go do użytku to nie koniec budowy. Aby spędzić czas przy basenie było przyjemnie, bezpiecznie i komfortowo, trzeba zwrócić uwagę na zagospodarowanie otoczenia.

Pokrycie wokół basenu?

Niezależnie od tego, czy planujesz pobawić się w wodzie z dziećmi, czy też uprawiać sport – przyjemność pływania może mocno zepsuć śliska, zimna nawierzchnia czekająca na pływaka przy wyjściu z basenu. Ponadto musisz stale monitorować każdy swój krok, aby nie poślizgnąć się i nie upaść.

Jakie są kryteria? Materiały muszą być trwałe, antypoślizgowe i jednocześnie dekoracyjne. Piasek schnie więc długo po deszczu, żwir bardzo się nagrzewa w słońcu, a chodzenie po nim nie jest zbyt wygodne.

1. Płytki

Najczęściej płyty chodnikowe służą do projektowania obszaru wokół basenu – ozdobnie uzupełni kompozycję w pobliżu basenu, ponieważ można z niej stworzyć ogromną liczbę wzorów. Ponadto kostka brukowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

2. Mozaika.

Do basenów produkowane są specjalne kolekcje z powierzchnią antypoślizgową. Ich jedyną wadą jest ograniczona gama kolorystyczna (zazwyczaj są to odmiany niebieskiego)

3. Odlewanie betonu.

Taka strona nie nagrzeje się nawet w palącym słońcu. Drugi krok jest już wygodnie wykonany na miękkiej trawie. Taką decyzję można podjąć tylko w momencie układania basenu (nie nadaje się do już funkcjonujących basenów). A jednak – jest mało prawdopodobne, aby betonowa listwa była szersza niż 1 metr

4. Kamień naturalny –

Zwróć uwagę na szorstką powierzchnię płyt (nie ślizgaj się, jest to ważne przy przykryciu wokół basenu). Ale to dość drogie

5. Kamyczki lub tłuczeń –

opcja polecana do miejsc częściowo zacienionych: kamień dość mocno nagrzewa się na słońcu

6. Drewniany pokład

Najbardziej odpowiednią opcją dla naszego klimatu jest drewniane podium. Piękne podium pomoże dopasować basen do krajobrazu terenu, wizualnie połączyć się z otoczeniem.

Jeśli wybierzesz deskę wykonaną z odpornego na wilgoć i trwałego drewna (teak lub dąb) i dodatkowo potraktujesz materiał środkiem antyseptycznym, plaża na wsi nabierze dekoracyjnego wyglądu.

Teren wokół basenu zewnętrznego można również ozdobić deską tarasową lub parkietem modułowym  wykonanym z kompozytu drewno-polimer (WPC). Jego jedyną wadą jest to, że materiał jest drogi, ale jest niezwykle łatwy w montażu, bardzo wygodny w użyciu i ma długą żywotność.

Podszewka basenowa

Wyściółka miski powinna być piękna i efektowna na zewnątrz, ponieważ to ona jest twarzą basenu. Do tych celów używa się mozaiki, płytek ceramicznych lub kamienia licowego. Najczęściej preferowane jest radzenie sobie – sztuczny kamień dekoracyjny stworzony specjalnie do licowania boków basenu, dlatego nazywany jest również kamieniem bocznym (patrz zdjęcie).

Zewnętrzne boki basenu można wyposażyć w boki wykonane z struganych desek pokrytych wodoodpornym lakierem. Zaletą jest to, że taki basen jest bardzo piękny, oryginalny i ekologiczny. Zewnętrznie atrakcyjny, natychmiast wzbudza zainteresowanie. Jednocześnie doskonale komponuje się z zabudową z drewna i bardzo harmonijnie prezentuje się na tle natury. Drugą zaletą jest przyjazność dla środowiska, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne.

Strefa spa zamiast basenu?

A może dodaj odrobinę luksusu do swojego ogrodu z basenem z jacuzzi wśród bujnej zieleni i ciesz się wszystkimi korzyściami hydrorelaksacji i hydroterapii bez wychodzenia z ulubionego ogrodu. Modele jacuzzi zaprojektowane specjalnie z myślą o rosyjskim klimacie doskonale sprawdzają się na zewnątrz przez cały rok.

Pomiędzy basenem a jacuzzi zbuduj podwodną kamienną przegrodę. Aby nadać całości dynamiczny efekt, wbuduj w ścianę dwie małe fontanny: jedną wpuść do basenu, a drugą do jacuzzi. Cena jazuzzi ogrodowego z opcją spa nie jest niska, wszystko zależy od wybranych opcji jakie będzie chciał klient wybrać.

Użyj naturalnych materiałów, aby stworzyć strefę spa. To harmonijnie wkomponuje jacuzzi w krajobraz. Pokryta zielenią pergola, drewno tarasu, naturalny kamień muru oporowego oraz minibasen ze spa i opcją przeciwprądu w piaskowym lub grafitowym odcieniu tworzą razem idylliczne tło do relaksu i relaksu. Dla bardziej egzotycznych zbuduj kamienną fontannę w zacisznym zakątku ogrodu.

Rośliny wokół basenu

Przed zagospodarowaniem terenu wokół basenu zdecyduj, jaki rodzaj krajobrazu wolisz: tropikalny, naturalny, spokojny itp. Planując i wybierając rośliny, należy pamiętać o kilku praktycznych względach.

Surowo zabrania się sadzenia roślin ozdobnych w basenie lub na brzegu, ponieważ chlorowana woda je zabije, a atrakcyjny basen będzie wyglądał jak staw, a o wygodzie pływania nie można mówić.
Musisz użyć kwiatów do sadzenia w pojemnikach. W takim przypadku rośliny nie będą bezpośrednio oddziaływać z wodą i zawsze można je wnieść do pomieszczenia (przy złej pogodzie lub zimą), a także zamienić, zmieniając rodzaj strefy rekreacyjnej. Sprzedaż domowych wanien spa wpuszczona w taras z montażem w Polsce idzie bardzo dobrze.

Wokół basenu nie należy sadzić bujnej roślinności, ponieważ resztki liści i roślin zapychają wodę, a także dno i ściany basenu.

Konieczne jest wybranie najbardziej odpornych gatunków i, jeśli to możliwe, umieszczenie klombów nad poziomem wody. Najbardziej praktyczne, jak wspomniałem powyżej, są rośliny doniczkowe. Kordylina południowa , róża chińska, cudowna juka  i oleander świetnie sprawdzą się w doniczkach, jałowiec w skrzynkach i agapant w małych, szerokich glinianych miseczkach. Rośliny należy umieszczać jak najdalej od brzegu. Używanie doniczek z wąskim wierzchołkiem zmniejsza ryzyko przedostania się ziemi do wody, jeśli doniczka zostanie przypadkowo upuszczona. Na brzegu najlepiej uprawiać rośliny o skórzastych liściach.

Teren rekreacyjny nad wodą

Po pływaniu i pełnym poczuciu magii wody z pewnością zechcesz się opalać lub wypić napój bezalkoholowy. Dlatego głównym elementem basenu wiejskiego jest strefa rekreacyjna. Może to być: mała altana, leżaki, meble ogrodowe pod parasolem plażowym, a nawet fotel bujany. Zaleca się również wyposażenie placu zabaw przy basenie, aby dzieci mogły odpocząć obok Ciebie.