Dywany, tapicerka i wykładziny dywanowe sprawiają, że każde wnętrze wygląda jeszcze bardziej luksusowo. Te elementy dekoracyjne dodają każdemu pomieszczeniu atrakcyjności wizualnej, koloru i tekstury. Mogą one jednak również gromadzić brud i kurz. Można mieć pewność, że odpowiednie techniki czyszczenia poradzą sobie z tym problemem. Nie tylko usuwają one brud, ale także zapobiegają rozwojowi pleśni. Regularne czyszczenie pozwala utrzymać dywany, zasłony i tapicerkę w czystości i zapobiega ich nadmiernemu zabrudzeniu.

Co możesz zrobić, aby Twój dywan wyglądał wspaniale?

Konieczne jest cotygodniowe odkurzanie, ponieważ usuwa ono brud, piasek i inne zanieczyszczenia. Zaleca się czyszczenie domu co najmniej raz w tygodniu. Miejsca o dużym natężeniu ruchu i tkaniny w jasnych kolorach wymagają częstszego czyszczenia.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy zapoznać się z instrukcją. Jeśli jednak nie są one dostępne, można wykonać szybki test punktowy, aby sprawdzić, czy dywan ma trwałe odcienie. Świadczy to o tym, że nie blaknie ani nie ginie. Jak to zrobić. Użyj odplamiacza na niewielkiej powierzchni dywanu. Pozostaw na co najmniej godzinę. Następnie przetrzyj ściereczką z mikrofibry. Jeśli dywan jest poplamiony, środek czyszczący, którego używasz, może nie być odpowiedni. Trzeba będzie wypróbować łagodniejsze środki czyszczące, aż do znalezienia takiego, który nie będzie powodował wyżej wymienionych dolegliwości.

Przed przystąpieniem do czyszczenia i prania dywanów czy krzeseł i sof, należy je zawsze odkurzyć. Doskonałym wyborem jest profesjonalna myjka parowa, która z łatwością wyczyści dywany. Można ją wypożyczyć lub kupić w lokalnym sklepie z narzędziami lub z artykułami gospodarstwa domowego. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji, aby mieć pewność, że dywan będzie suchy i wolny od pleśni. Czyszczenie dywanów powinno odbywać się w ten sam sposób.

Jak czyścić meble tapicerowane?

Tapicerkę meblową należy czyścić regularnie, zwłaszcza jeśli są to meble używane w domach, w których mieszkają zwierzęta lub dzieci. Podobnie jak w przypadku czyszczenia dywanów i wykładzin, należy czytać etykiety dotyczące pielęgnacji. Jeśli producent nie określił inaczej, należy zdjąć pokrowce i wyprać je. W celu ochrony przed pleśnią należy położyć poduszki na gładkiej powierzchni, np. na ściereczce, lub na zewnątrz na słońcu. Poduszki należy odkurzać. Do ich dokładnego wyczyszczenia można użyć odkurzacza.

Posyp meble proszkiem do czyszczenia i pozostaw na co najmniej godzinę, aby uzyskać świeży, czysty zapach. Pomoże to wyeliminować nieprzyjemne zapachy z tapicerki. Jeśli martwisz się o zapachy z mebli, nie wahaj się skorzystać z tej metody.. Kolejnym narzędziem potrzebnym do wyczyszczenia mebli tapicerowanych jest rolka z kłaczkami. Aby usunąć włosy, możesz użyć taśmy klejącej. Rolka z kłaczkami pozwoli pozbyć się brudu. Wszystkie plamy należy usuwać natychmiast.

Oto kilka ważnych wskazówek, których należy przestrzegać podczas czyszczenia plam z tapicerki.

  •  Usuwanie plam z mikrofibry jest łatwe.
  • użyć pianki do czyszenia
  • użyj wilgotnej ściereczki
  • przetrzyj specjalną ściereczką do usuwania plam
  •  Jedwab wymaga profesjonalnej pielęgnacji.

Należy bez wahania wybrać odpowiednie tkaniny dla swoich mebli tapicerowanych. Rutynowe czyszczenie może pomóc w utrzymaniu nowego wyglądu dywanów, wykładzin i tapicerki, przedłużając jednocześnie ich żywotność. Niektóre zadania związane z czyszczeniem wymagają umiejętności i doświadczenia profesjonalisty, który posiada odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby się nimi zająć.